Home » Papillion » Currently Reading:

Primary choosing candidates

March 4, 2014 Papillion No Comments

Two obligatory members of a Nebraska Legislature — Sens. Bob Krist of Omaha and Jim Smith of Papillion — seem to have transparent sailing toward re-election this year.

No opponents stepped brazen to record with a secretary of state before Monday’s deadline. 

The central lineup for the May 13 primary choosing includes 8 possibilities for administrator and 7 for a U.S. Senate seat.

The leader in any narrow-minded competition will allege to the Nov. 4 general election. In inactive races, like a Legislature, a tip dual possibilities allege to a ubiquitous election.

Here’s are a lists, gathered by a secretary of state and Lancaster County Election Commissioner’s office: 

(i) — incumbent

U.S. SENATE

Democratic

Larry Marvin, Fremont

Dave Domina, Omaha

Republican

Clifton R. Johnson, Fort Calhoun

Shane Osborn, Waterloo

Sid Dinsdale, Elkhorn

Ben Sasse, Fremont

Bart McLeay, Omaha

HOUSE OF REPRESENTATIVES

District 1

Democratic

Dennis P. Crawford, Lincoln

Republican

Dennis L. Parker, Columbus

Jessica L. Turek, Lincoln

Jeff Fortenberry, Lincoln (i)

District 2

Democratic

Mark Aupperle, Waterloo

Brad Ashford, Omaha

Republican

Lee Terry, Omaha (i)

Dan Frei, Omaha

Libertarian

Andy Shambaugh, Omaha

Steven Laird, Omaha

District 3

Democratic

Mark Sullivan, Doniphan

Republican

Tom Brewer, Gordon

Adrian Smith, Gering (i)

GOVERNOR

Democratic

Chuck Hassebrook, Lyons

Republican

Beau McCoy, Omaha

Jon Bruning, Lincoln

Mike Foley, Lincoln

Pete Ricketts, Omaha

Bryan Slone, Omaha

Tom Carlson, Holdrege

Libertarian

Mark G. Elworth Jr., Omaha

SECRETARY OF STATE

Republican

John Gale, Lincoln (i)

Libertarian

Ben Backus, Gering

STATE TREASURER

Democratic

Michael J. O’Hara, Omaha

Republican

Don Stenberg, Gretna (i)

Christopher Costello, Omaha

Libertarian

Michael Knebel, Bellevue

ATTORNEY GENERAL

Democratic

Janet E. Stewart, Fremont

Allan J. Eurek, Lincoln

Republican

Doug Peterson, Lincoln

Pete Pirsch, Omaha

Brian Buescher, Omaha

Mike Hilgers, Lincoln

AUDITOR OF PUBLIC ACCOUNTS

Democratic

Amanda McGill, Lincoln

Republican

Charlie Janssen, Fremont

Larry Anderson, Lincoln

LEGISLATURE

District 2

Mel Luetchens, Murdock

Bill Kintner, Papillion (i)

Ron Nolte, Murray

District 3

Carol Blood, Bellevue

Tommy L. Garrett, Bellevue (i)

District 4

Steve Howard, Omaha

Robert Bob Hilkemann, Omaha

Nicholas Pestello, Omaha

Matt Butler, Omaha

Stacy Ryan, Omaha

District 6

John Stalnaker, Omaha

Justin Z. Spooner, Omaha

Paul Anderson, Omaha

George Westphal, Omaha

Patricia A. Hannan, Omaha

District 8

Burke J. Harr, Omaha (i)

Gwenn Aspen, Omaha

District 10

Bob Krist, Omaha (i)

District 12

Merv Riepe, Ralston

Greg Hosch, Omaha

Joseph A. Hering, Omaha

District 14

Jim Smith, Papillion (i)

District 16

Lydia Brasch, Bancroft (i)

Scott Japp, Arlington

District 18

J. Michael Tesar, Omaha

Joe Vaughn, Omaha

Brett Lindstrom, Omaha

Chad C. Adams, Omaha

District 20

Laura Baumgartner, Omaha

John S. McCollister, Omaha

Matt Lathrop, Omaha

District 22

Paul Schumacher, Columbus (i)

Douglas J. Liewer, Columbus

District 24

Mark A. Kolterman, Seward

Kirk Tesar, York

District 26

Larry Weixelman, Lincoln

Matt Hansen, Lincoln

Brent Smoyer, Lincoln

Bob Van Valkenburg, Lincoln

Justin C. Valencia, Lincoln

District 28

Bob Rauner, Lincoln

Dallas Jones, Lincoln

Patty Pansing Brooks, Lincoln

Jeff Keidel, Lincoln

District 30

Roy Baker, Lincoln

Bob Tiemann, Beatrice

District 32

Laura Ebke, Crete

Phil Hardenburger, Crete

District 34

Curt Friesen, Henderson

District 36

Matt Williams, Gothenburg

Luis Sotelo, Lexington

District 38

John L. Kuehn, Heartwell

District 40

Tyson Rope Larson, O’Neill (i)

Keith F. Kube, Crofton

Bruce Boettcher, Bassett

District 42

Roric R. Paulman, Sutherland

Scott Dulin, North Platte

Michael Groene, North Platte

District 44

Dan Hughes, Venango

Dennis Berry, McCook

Steve Stroup, Benkelman

District 46

Adam Morfeld, Lincoln

James Michael Bowers, Lincoln

Hunter Paneitz, Lincoln

District 48

Mike Meister, Scottsbluff

John P. Stinner Sr., Gering

PUBLIC SERVICE COMMISSION

District 2

Democratic

Crystal Rhoades, Omaha

John Green, Omaha

Jim Esch, Omaha

Republican

John Siele, Omaha

STATE BOARD OF EDUCATION

District 5

Patricia Timm, Beatrice (i)

District 6

Maureen Nickels, Chapman

Christine Lade, Tecumseh

District 7

Molly O’Holleran, North Platte (i)

Robin R. Stevens, Gothenburg

District 8

Bob Meyers, Omaha

Clarice L. Jackson, Omaha

Patrick J. McPherson, Omaha

NU BOARD OF REGENTS

District 1

Tim Clare, Lincoln (i)

District 2

Howard Hawks, Omaha (i)

District 5

Rob Schafer, Beatrice (i)

Steve Glenn, Pawnee City

Robert J. Prokop, Wilber

SCC BOARD OF GOVERNORS

District 1

Dale F. Kruse, Beatrice (i)

District 2

Ed Heiden, Sterling (i)

Milan Tomek, Table Rock

Donald Reiman, Virginia

Tim C. Pendrell, Nebraska City

District 3

Nancy A. Seim, Lincoln (i)

District 4

James J. Garver, Lincoln

District 5

Korey L. Reiman, Lincoln

Terrence L. Kubicek, Lincoln (i)

LOWER PLATTE SOUTH NRD BOARD

Subdistrict 1

David L. Potter, Valparaiso (i)

Subdistrict 2

Mark G. Spangler, Murray

Subdistrict 3

Michael DeKalb, Lincoln (i)

Joel M. Wilson, Ceresco

Subdistrict 4

Joe Skopp, Lincoln (i)

Larry Ruth, Walton (i)

Dick Hove, Lincoln

Subdistrict 5

Steven Larrick, Lincoln (i)

Subdistrict 6

Deborah Eagan, Lincoln

Jerad R. Reimers, Lincoln

Maggie Squires, Lincoln

Edward C. Price, Lincoln

Subdistrict 7

Richard Bolte, Lincoln (i)

Subdistrict 8

Ronald D. Svoboda, Lincoln (i)

Tom Green, Lincoln

Subdistrict 9

Larry Zimmerman, Lincoln

Roger W. Hirsch, Lincoln

Subdistrict 10

Adam Hintz, Lincoln

Karen S. Amen, Lincoln (i)

At Large

David M. Landis, Lincoln (i)

LANCASTER COUNTY BOARD

District 1

Democrat

Jane Raybould, Lincoln (i)

District 3

Republican

Deb Schorr, Lincoln (i)

District 5

Republican

Todd Wiltgen, Lincoln

Democrat

Patte Newman, Lincoln

COUNTY ASSESSOR/REGISTER OF DEEDS

Republican

Norman H. Agena, Lincoln (i)

COUNTY ATTORNEY

Republican

Joe Kelly, Lincoln (i)

COUNTY CLERK

Democrat

Dan Nolte, Lincoln (i)

COUNTY SHERIFF

Republican

Terry T. Wagner, Lincoln (i)

COUNTY ENGINEER

Republican

Pam Dingman, Waverly (i)

Doug Pillard, Lincoln

COUNTY TREASURER

Republican

Andy Stebbing, Lincoln (i)

CLERK OF THE DISTRICT COURT

Republican

Troy Hawk, Lincoln (i)

PUBLIC DEFENDER

Democrat

Joe Nigro, Lincoln

Article source: http://journalstar.com/news/local/govt-and-politics/elections/primary-election-candidates/article_9d09c94b-58a2-5884-b8f8-946ff2a5afa7.html

Comment on this Article:


Search Articles



We Need Your Help

Please consider donating to help maintain this site by contributing to the server costs